Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • ChatBox

    ChatBox

    Chatroom Rules

    • Το GreekHacking.Gr είναι ένα ελληνικό forum και επιτρέπεται μόνο η χρήση της Ελληνική Γλώσσας (ούτε greeklish).
    • Δεν επιτρέπονται οι βρισιές και γενικά η χρήση χυδαίας γλώσσας.
    • Απαγορεύεται αυστηρά το πορνογραφικό, προσβλητικό και βίαιο περιεχόμενο.
    • Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία γράμματα η σύμβολα.
Abs0lute

Νέο μέλος

Recommended Posts

Abs0lute

Καλησπέρα, καλώς σας βρήκα . Είμαι νέος στον χώρο, βασικά έχω μια μικρή εμπειρία με την πληροφορική σε γενικό επίπεδο. Η εμπειρία είναι απο επάλ πληροφορικής δηλαδή μια μικρή εικόνα για τα δίκτυα και μια γευσή προγραμματισμού σε Python.Δεν προχώρησα σε παραπάνω σπουδές στο αντικείμενο αν και είμουν καλός στον προγραμματισμό και μου άρεσε. Μπορώ να πώ πως ο χώρος της πληροφορικής και του Hacking με φλερτάρε καιρό και όλο κοίταγα απο την άλλη. Τελικά είμαι εδώ τώρα και θέλω να το εξερευνήσω. Έχω διαβάσει κάποια θέματα εδώ στο φόρουμ και θα ήθελα ένα feedback. Αυτήν την περίοδο έχω ένα λάπτοπ με Windows. Βρίσκομαι στο βήμα τώρα του να μάθω προγραμματισμό. Έχω σκοπό να αρχίσω σε windows με την C, ψάχνω τώρα σε τι editor/compiler θα δουλέψω μάλλον το Atom, προσπαθώ να εγκαταστήσω και να ρυθμίσω ό,τι χρειάζεται. Μετά βασικά παράλληλα με αυτό θέλω να αρχίσω να δουλευ΄ω το κομμάτι της ανωνυμίας και να βάλω Linux. Ο τρόπος που θέλω να το κάνω είναι να έχω κανονικά windows στον υπολογιστή μου και να συνεχίσω να κάνω εκεί όλα όσα κάνω μέχρι τώρα όσα αφορούν την δουλειά την  σχολή που είμαι τώρα κλπ. και θέλω να έχω Linux σε usb  με τρόπο persistence που είχα διαβασεί εδώ και όταν θα δουλευώ με linux να ακολουθώ και ό,τι χρειάζεται για ανωνυμία και προστασία δεδομένων. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν θα δουλέψει αυτο που σκέφτομαι και τι usb θα χρειαστώ απο άποψη αποθηκευτικού χώρου για να αρχίσω. 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

DMD

Αν έχεις ένα USB3 και γρήγορο αποθηκευτικό μέσο (π.χ. SSD) τότε λειτουργεί μια χαρά (βέβαια δεν είναι τόσο φιλικό, αλλά για αρχή για να μάθεις οκ). Για χώρο, το basic setup π.χ. KALI Linux δεν ξεπερνάει τα 20GB, οπότε θα πρότεινα κατ ελάχιστο 32GB, αλλά όσο περισσότερο τόσο καλύτερο, γιατί θα θελήσεις να βάλεις και dictionaries για το hashcat....128GB κατ εμέ πρέπει να στοχεύεις.

 

Αν θέλεις ΜΟΝΟ για privacy (και όχι hacking) τότε βάλε virtualbox, βάλε linux εκεί μέσα και αγόρασε ένα VPN. 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Clipper

Με βάση τις ανάγκες, έτσι όπως τις περιγράφεις και για να αρχίσεις θα σου πρότεινα κι εγώ ένα VM.

Virtual Box είναι ίσως μια πολύ καλή επιλογή. Προσωπικά θα προτιμούσα VMWare - κυκλοφορούν πολλά serials για αυτό.

Με το USB κάποια στιγμή κάποια στιγμή θα κουραστείς από την απόδοση του.

Σε κάθε περίπτωση να ακολουθήσεις τον χρυσό κανόνα: RAM RAM RAM.

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 16Gb κι έναν αξιοπρεπή επεξεργαστή (π.χ. i5 10ης γενιάς +)

Κατά τον δαίμονα εαυτού...

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απάντηση στο θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



ChatBox

ChatBox

Chatroom Rules

  • Το GreekHacking.Gr είναι ένα ελληνικό forum και επιτρέπεται μόνο η χρήση της Ελληνική Γλώσσας (ούτε greeklish).
  • Δεν επιτρέπονται οι βρισιές και γενικά η χρήση χυδαίας γλώσσας.
  • Απαγορεύεται αυστηρά το πορνογραφικό, προσβλητικό και βίαιο περιεχόμενο.
  • Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία γράμματα η σύμβολα.
×
×
  • Create New...