Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • ChatBox

    ChatBox

    Chatroom Rules

    • Το GreekHacking.Gr είναι ένα ελληνικό forum και επιτρέπεται μόνο η χρήση της Ελληνική Γλώσσας (ούτε greeklish).
    • Δεν επιτρέπονται οι βρισιές και γενικά η χρήση χυδαίας γλώσσας.
    • Απαγορεύεται αυστηρά το πορνογραφικό, προσβλητικό και βίαιο περιεχόμενο.
    • Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία γράμματα η σύμβολα.
hackiko

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ-ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟ ΘΕΜΑ

Recommended Posts

hackiko

Χαιρετώ τα μέλη της ομάδας και ευχομαι σε όλους υγεία! Έχω μέτριες γνώσεις πάνω στους υπολογιστές και μηδενικές πάνω στο hacking και μπήκα στο φόρουμ γιατί θέλω τις συμβουλές και την βοήθεια ανθρώπων που το κατέχουν καλύτερα από εμένα. Είμαι γονιός και η κόρη μου μπήκε στην εφηβεία, εχω αρχίσει να βλέπω σημάδια που γίνεται πλέον απόμακρη και δεν μας λέει τι την αποσχολεί όπως παλιά. Οι κίνδυνοι για τους εφήβους στο internet και τα social media πλέον με ανησυχούν και δεν ξέρω πως να προστατέψω το παιδί μου. Σκεφτόμουν αν υπάρχει τρόπος να εχω πρόσβαση μέσω του router στις συσκευές του (laptop ή κινητό) χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι με τις συσκευές της καθώς μπορεί να καταλάβει κάτι και μετά να κάνω τα πράγματα χειρότερα! Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει και να βλέπω με την σύζυγο μου αν υπάρχουν περίεργα μηνήματα ή ότιδήποτε άλλο που μπορεί να έχει απρόβλεπτες συνέπειες. Περιμένω τις απόψεις σας...

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Telamwnas

Καλησπερα δεν νομιζω πως χρειαζεται φοβος και ποσο μαλλον να πηγαινει το μυαλο μας στο κακο με το παραμικρο ο καλυτερο που μπορειτε να κανετε ειναι να χρησιμοποιησεται μεθοδο κοινωνηκης μηχανικης (δηλαδη ψυχολογια) ετσι ωστε να σας δωσει προσβαση απο μονη της. Σιγουρα υπαρχουν τροποι παραβιασης μιας συσκευης αλλα οπως αναφερατε δεν υπαρχουν οι γνωσεις , οποτε δεν χρειαζεται να επεκταθουμε στο κομματι αυτο ο καλυτερος σας φιλος ειναι η εμπιστοσηνη (σας μιλαω σαν εφιβος) οτι αλλο χρειαστειτε με μεγαλη μου χαρα να σας βοηθησω.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

DMD

Η λύση δε πρέπει να είναι τεχνική (αν και υπάρχουν εξειδικευμένοι τρόποι, που απαιτούν ειδικές γνώσεις και δεν αφορούν newcommers), αλλά επικοινωνιακή. 

Αν εντούτοις υπάρχει ενδιαφέρον για ανάγνωση, στο google υπάρχει το άρθρο "Εφαρμογές για να «τσακώσετε» τους άπιστους", αλλά αν το ανακαλύψει ο άλλος (που μάλλον θα γνωρίζει περισσότερα από ICT) τότε το πρόβλημα θα εκτραχυνθεί.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

GreekIPTV
On 26/11/2020 at 11:59 ΠΜ, hackiko said:

Χαιρετώ τα μέλη της ομάδας και ευχομαι σε όλους υγεία! Έχω μέτριες γνώσεις πάνω στους υπολογιστές και μηδενικές πάνω στο hacking και μπήκα στο φόρουμ γιατί θέλω τις συμβουλές και την βοήθεια ανθρώπων που το κατέχουν καλύτερα από εμένα. Είμαι γονιός και η κόρη μου μπήκε στην εφηβεία, εχω αρχίσει να βλέπω σημάδια που γίνεται πλέον απόμακρη και δεν μας λέει τι την αποσχολεί όπως παλιά. Οι κίνδυνοι για τους εφήβους στο internet και τα social media πλέον με ανησυχούν και δεν ξέρω πως να προστατέψω το παιδί μου. Σκεφτόμουν αν υπάρχει τρόπος να εχω πρόσβαση μέσω του router στις συσκευές του (laptop ή κινητό) χωρίς να χρειάζεται να κάνω κάτι με τις συσκευές της καθώς μπορεί να καταλάβει κάτι και μετά να κάνω τα πράγματα χειρότερα! Δεν ξέρω αν αυτό μπορεί να γίνει και να βλέπω με την σύζυγο μου αν υπάρχουν περίεργα μηνήματα ή ότιδήποτε άλλο που μπορεί να έχει απρόβλεπτες συνέπειες. Περιμένω τις απόψεις σας...

Καλησπέρα. Πρώτα από όλα θα πρέπει να συζητήσετε με το παιδί και να το κάνετε να καταλάβει τους κινδύνους, και επίσης να μπει όρος στο σπίτι ο οποίος να απαιτεί όλες οι συνδεμένες συσκευές να είναι σε ανοιχτό χώρο ο οποίος θα είναι ορατός από όλη την οικογένεια. Αν θέλετε να κάνετε έξτρα βήματα επειδή "ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει", στείλτε μου ένα προσωπικό μήνυμα, θα σας βοηθήσω.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Clipper

Θα σας πρότεινα μερικά βασικά πράγματα, με όλη την φιλική διάθεση:

1. Να μην παραβιάσετε την ιδιωτικότητα του παιδιού σας, αν το "καταλάβει" θα το χάσετε για πάντα. Αλλά όχι μόνο για αυτό βέβαια!

2. Αποκτήστε την εμπιστοσύνη του. Αυτό είναι το σημαντικότερο απ' όλα!

3. Ψάξτε για τους κινδύνους στο Internet και πως δρουν οι απατεώνες και οι επιτήδειοι... και μετά συμβουλέψτε το ώστε να είναι υποψιασμένο. Μάθετε του την Αρχή σε κάθε κοινωνικό δίκτυο: TRUST NO ONE... και ιδιαίτερα τους "φίλους" σου.

4. Καλή επιτυχία εύχομαι και καλή δύναμη και υπομονή.

Edited by Clipper

Κατά τον δαίμονα εαυτού...

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απάντηση στο θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



ChatBox

ChatBox

Chatroom Rules

  • Το GreekHacking.Gr είναι ένα ελληνικό forum και επιτρέπεται μόνο η χρήση της Ελληνική Γλώσσας (ούτε greeklish).
  • Δεν επιτρέπονται οι βρισιές και γενικά η χρήση χυδαίας γλώσσας.
  • Απαγορεύεται αυστηρά το πορνογραφικό, προσβλητικό και βίαιο περιεχόμενο.
  • Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία γράμματα η σύμβολα.
×
×
  • Create New...