Μετάβαση στο περιεχόμενο
  • ChatBox

    ChatBox

    Chatroom Rules

    • Το GreekHacking.Gr είναι ένα ελληνικό forum και επιτρέπεται μόνο η χρήση της Ελληνική Γλώσσας (ούτε greeklish).
    • Δεν επιτρέπονται οι βρισιές και γενικά η χρήση χυδαίας γλώσσας.
    • Απαγορεύεται αυστηρά το πορνογραφικό, προσβλητικό και βίαιο περιεχόμενο.
    • Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία γράμματα η σύμβολα.
Alex

Πως να γίνεις χάκερ. Περιληπτικός οδηγός για εντελώς αρχάριους

Recommended Posts

Alex
Διαχειριστής

 Έχω συναντήσει πολλά άτομα που προσπαθούν να ασχοληθούν πάνω στο θέμα και δεν ξέρουν πως. Αυτός είναι ένας περιληπτικός οδηγός (συμβουλές πιο πολύ) για όσους δεν έχουν καμία ιδέα πάνω στο θέμα.

 

Ξεκινώντας από τα βασικά.

[hide]

Ο κόσμος μας έχει μια εντελώς λάθος άποψη για το συγκεκριμένο θέμα και για αυτό πιστεύω ότι φταίνε τα ΜΜΕ (κυρίως τηλεόραση). Προβάλλονται σαν εγκληματίες που έχουν την δύναμη να καταστρέψουν και να βλάψουν κόσμο, νοιάζονται μόνο για τους εαυτούς τους και δημιουργούν προβλήματα σε αρκετές υπηρεσίες και ανθρώπους. Αυτή είναι η εικόνα που έχει ο κόσμος για τους χακερ... Μέχρι να ασχοληθεί κάποιος και να καταλάβει ότι τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά. Ας ξεκινήσουμε με της κατηγορίες των χακερ που πλέον δεν διακρίνονται και τόσο σήμερα :)

 

White Hat Hackers: Δουλεύουν κύριος σε επιχειρήσεις/οργανισμούς (Π.Χ για την κυβέρνηση) και βοηθάνε στην εύρεση σφαλμάτων και κενών ασφαλείας που μπορούν να εκμεταλλευτούν άλλα άτομα. Έτσι συμβάλουν στην ασφάλεια τον προγραμμάτων και μηχανημάτων που υπάρχουν

 

Gray Hat Hackers: Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Χρησιμοποιούν τις γνώσεις τους για να πετύχουν αυτό που πιστεύουν ότι είναι το πιο σωστό. Θα σε βοηθήσουν αλλά αν κάποια στιγμή ανακαλύψουν ότι είσαι λάθος κάπου μπορείς πολύ εύκολα να τους βρεις εναντίον σου.

 

Black hat hackers / crackers: Άτομα που κάνουν τα πάντα για προσωπικό τους όφελος.

 

Script Kiddie: Άτομα που χρησιμοποιούν αυτοματοποιημένα προγράμματα  και κατά γράμμα οδηγούς για να φυτρώνουν εκεί που δεν πρέπει. Συνήθως για να κάνουν φιγούρα στους φίλους και στους γνωστούς τους. Δεν ανήκουν στην κατηγορία των hacker γιατί δεν έχουν τις γνώσεις. Πιο συγκεκριμένα δεν γνωρίζουν πως λειτουργούν τα πράγματα και θα ήταν ακατόρθωτο για αυτούς να φτιάξουν κάτι που θα κάνει αυτό που θέλουν αν δεν το βρουν έτοιμο

 

Κύριες Γνώσεις: Για να εκμεταλλευτής τα ελαττώματα που παρουσιάζει ένα μηχάνημα η μια εφαρμογή πρέπει πρώτα να κατανοήσεις πως λειτουργεί. Επόμενος έχουν την δύναμη τόσο να καταστρέφουν όσο και να δημιουργούν (κάτι που πολλοί άνθρωποι δεν γνωρίζουν μιας και τα ΜΜΕ ξεχνάνε να το αναφέρουν). Έχουν αφιερώσει ατελείωτες ώρες διαβάσματος και πειραματισμού για να το πετύχουν αυτό. Υπάρχουν hacker υλικού που μπορούν να σου που απίστευτες λεπτομέρειες για ένα εξάρτημα που τους ενδιαφέρει, αντίστοιχα και στο λογισμικό υπάρχουν άτομα που θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν επαρκώς ακόμα και το ποιο μικρό λάθος του κώδικα ενός προγράμματος.

 

Πριν συνεχίσετε να διαβάζετε για το πως θα καταφέρετε να γίνετε και εσείς hacker αναρωτηθείτε αν θα μπορούσατε να αφιερώσετε τόσο μεγάλο πόσο από τον πολύτιμο χρόνο σας και να ρίξετε το διάβασμα που θα χρειαστεί αυτό το άθλημα. Πρέπει επίσης να σκεφτείτε τους λόγους για τους όποιους θέλετε να γίνετε hackers. Θα σας δώσω μερικά παραδείγματα.

 

1) Θέλω να το παίζω μάγκας / έξυπνος στους κολλητούς/φίλη/φίλο/σκύλο/γάτα....(ατελείωτη λίστα)  μου: Δεν έχετε δουλεία. μπορείτε να προσπαθήσετε αλλά στατιστικά δεν θα αντέξετε πάνω από έναν μίνα

2) Θέλω να σπάσω το facebook τις πρώην μου: Το ίδιο με το 1

3) Θέλω να ασχοληθώ με το θέμα γιατί πιστεύω ότι θα μου έκανε καλώ να έχω τέτοιες γνώσεις: Κάλος λόγος, αν δεν είσαι βιαστικός μια χαρά θα πας πιστεύω

4) Θέλω να ασχοληθώ γιατί με έχει φάει η περιέργεια: Ακόμα καλύτερος λόγος

5) Είμαι 14 και θέλω να σπάω πλάκα με τους άλλους: Στα τρένα...

6) Θέλω να κάνω καλό σε πολύ κόσμο και πιστεύω ότι θα το πετύχω αυτό με αυτές τις γνώσεις: Ευγενής σκοπός, αλλά το αν τα καταφέρεις δεν εξαρτάτε μόνο από αυτό αλλά και από την περιέργεια που έχει πάνω στο θέμα πόσο πεισματάρης είσαι

7) Θέλω να κάνω κακό σε κόσμο και να βγάλω ένα μάτσο φράγκα στις πλάτες των άλλον χωρίς να με νοιάζει πόσο θα υποφέρουν: ο οδηγός αυτός δεν φτιάχτηκε για εσένα :)

 

Παραπάνω είναι μερικοί από τους πιο συνηθισμένους λόγους που κάποιος θέλει να ξεκινήσει να ασχολείται με το άθλημα. Αν είσαστε στις κατηγορίες που πάνε στα τρένα μπορείτε να σταματήσετε εδώ και πιθανότατα να γλυτώσετε αρκετό χρόνο. Διαφορετικά μπορείτε να συνεχίσετε και να καείτε όλο το βράδυ προσπαθώντας να καταλάβετε πως δουλεύει η εντολή printf στην C η print στην Python. Yeah that's right you need to learn programming languages Αν έχω κάνει λάθος στα αγγλικά να έχετε υπόψη σας ότι στον προγραμματισμό είμαι καλύτερος :p

 

Όπως λοιπόν είπα πρέπει να μάθετε προγραμματισμό για να γίνετε hackers. (μιλάμε για hackers λογισμικού. Αν θέλετε να γίνετε hackers υλικού θα πρέπει να ρωτήσετε κάποιον άλλο γιατί πραγματικά δεν έχω πολύ μεγάλη εμπειρία πάνω στο θέμα. Αν και πιστεύω θα δουλέψετε τουλάχιστον την C)  Να έχετε υπόψη σας ότι τα πάντα στο pc όπως και πολλά καλά βιβλία είναι στα αγγλικά, αν δεν γνωρίζεται αγγλικά καλό θα ήταν να μάθετε πρώτα.

 

Υπάρχουν διάφορες γλώσσες με τις όποιες μπορείτε να ξεκινήσετε.

Πολλά άτομα ξεκινάνε με python. Μια εύκολη και ισχυρή γλώσσα με την όποια μπορείς να φτιάξεις πολλά εργαλεία και προγράμματα με σχετικά λίγο κόπο. Ναι είναι χρήσιμη για εργαλεία ασφάλειας.

Υπάρχουν άτομα που ξεκινάνε από τα δύσκολα. Μιλάω για την C. Όμορφή γλώσσα και όμορφος κώδικας, Σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις παπάδες. Αυτό έρχεται με κόστος, πρέπει να γνωρίζεις αρκετά καλά πως λειτουργεί και να ξέρεις τη κάνεις διαφορετικά θα παίρνεις σφάλματα μέχρι να παίξουν τα νευρά σου... Συνιστάτε για αγύριστα κεφάλια με τεράστιο πείσμα

Και οι ελάχιστοι που ξεκινούν με αυτό που τους φάνηκε πιο ενδιαφέρον. Πιστεύω ότι αυτοί είναι οι καλύτεροι και αν έχουν λίγο πείσμα θα τα πάνε περίφημα

 

Θα σας δώσω μερικές πληροφορίες για το πως να ξεκινήσετε με κάποια γλώσσα

😄 Προτείνω το βιβλίο: The C programming language Ένα αρκετά καλό βιβλίο που σου δίνει πολλά. Ίσως είναι λίγο δυσκολοδιάβαστο όμως. Ένα άλλο καλό βιβλίο για να ξεκινήσετε λέγετε Μάθετε την C σε 24ς ώρες καλό και φιλικό για αρχή αλλά μόνο του δεν νομίζω ότι αρκεί. Ίσος μετά από αυτό διαβάσετε το The C programming language Αν δεν πάτε κατευθείαν εκεί. Μετά από αυτά τα βιβλία μπορείτε να ρίξετε μια μάτια στο The art of exploitation. Δύσκολο αλλά καλό και ενδιαφέρον

Python: Ένα απλό μικρό και γρήγορο βιβλιαράκι για να δείτε επιφανειακά την Python είναι το Visaul Quckstart guide Python, second edition αλλά είναι μόνο για να δείτε επιφανειακά την γλώσσα Ένα βιβλίο που αξίζει τον κόπο και μαθαίνετε πολλά για την γλώσσα είναι το Programming python 4th edition. Πιο προχωρημένα βιβλία είναι τα Black Hat Python και Gray hat python δύσκολα αλλά ενδιαφέρον...

 

Επίσης πριν ξεκινήσετε να διαβάζετε κάποιο βιβλίο για την γλώσσα που θα επιλέξετε καλό θα ήταν να δείτε 2-3 tutorial στο youtube για να καταλάβετε πως θα εγκαταστήσετε τα προγράμματα που χρειάζεστε

(Compilers/Editors Κλπ)

 

Αυτό ήταν... Δεν χρειάζεται να πάτε παρακάτω αν δε δουλέψετε και πειραματιστείτε λίγο με τα προηγούμενα. Δεν γίνετε να τα μάθετε όλα με την μια.

 

Όταν λοιπών μάθετε λίγο προγραμματισμό. Θα κατεβάσετε ένα λειτουργικό σύστημα linux και θα ξεκινήσετε να το δουλεύετε και σιγά σίγα θα το μάθετε και αυτό :) Θα μάθετε παραπάνω γλώσσες που θα σας είναι χρήσιμες (Π.Χ php/sql/javascript/c++/perl/assembly/ajax/html) και ταυτόχρονα θα διαβάζετε και βιβλία που θα έχουν να κάνουν με την ασφάλεια. έτσι σίγα σίγα θα τα καταφέρετε. 

 

 

Αυτά από εμένα. Είμαι ανοικτός σε διορθώσεις/προτάσεις/απορίες.

 

 

KD19RPM.jpg

 

[/hide]

dfIK0AV.png

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Απάντηση στο θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



ChatBox

ChatBox

Chatroom Rules

  • Το GreekHacking.Gr είναι ένα ελληνικό forum και επιτρέπεται μόνο η χρήση της Ελληνική Γλώσσας (ούτε greeklish).
  • Δεν επιτρέπονται οι βρισιές και γενικά η χρήση χυδαίας γλώσσας.
  • Απαγορεύεται αυστηρά το πορνογραφικό, προσβλητικό και βίαιο περιεχόμενο.
  • Μην χρησιμοποιείτε κεφαλαία γράμματα η σύμβολα.
×
×
  • Create New...